Memories: Mile Ivanda


Mile Ivanda rođen je u 24. kolovoza 1961. godine u Prisoju, Bosna i Hercegovina. Godine 1967. doselio je u Dugo Selo, Republika Hrvatska, gdje je završio osnovnu školu. Matematičku gimnaziju završio je u Zagrebu 1980. te je nakon odsluženja vojnog roka upisao Prirodoslovno matematički fakultet u Zagrebu – smijer inženjerske fizike. Diplomirao je, magistrirao i doktorirao u polju fizike na Sveučilištu u Zagrebu, Prirodoslovno matematički fakultet, 1986., 1990. odnosno 1992. godine. Od prosinca 1986. godine radi u Zavodu za fiziku materijala Instituta Ruđer Bošković (IRB),  a u lipnju 2006. izabran je na radno mjesto znanstvenog savjetnika Instituta Ruđer Bošković.

Godine 1994. dobitnik je ugledne poslijedoktorske stipendije Alexander von Humbolt. Od 1994. do 1996. godine poslijedoktorski je istraživač na Sveučilištu u Würzburgu, Savezna republika Njemačka, a od 2000. do 2001. gostujući je znanstvenik  na Sveučilištu u Trentu, Italija.

Aktivni je član Hrvatskog fizikalnog društva, Hrvatskog vakumskog društva, Hrvatskog astronomskog društva Klub hrvatskih humboldtovaca i stručne udruge MIPRO. Sudjeluje u radu više od 20 međunarodnih programskih odbora znanstvenih konferencija. Pozvani je predavač na 20 međunarodnih konferencija. Voditelj je i organizator međunarodnog skupa ”2nd Adriatic School of Nanoscience” održanog 2012. godine u Dubrovniku. Član je dvaju uredničkih odbora znanstvenih časopisa te sudjeluje kao recenzent u većem broju inozemnih časopisa. Obnašao je dužnost glavnog operativnog kordinatora za uspostavu i izgradnju „Hrvatskog centra za napredne materijale i nanotehnologiju“ (2011-2012).

Voditelj je i suradnik na 20 znanstvenih projekata. Vodio je tehnologijski projekt “Usavršavanje i razvoj LPCVD procesa” u okviru kojeg je razvio CVD metodu za depoziciju tankih poluvodičkih i oksidnih tankih filmova. Voditelj je Laboratorija za molekulsku fiziku i sinteze novih materijala IRB-a i jedan je od četiri voditelja „Znanstvenog centra izvrsnosti za napredne materijale i senzore, CEMS“ odnosno voditelj je istraživačke jedinice CEMS-a „Novi funkcionalni materijali“ . Trenutno je voditelj projekta Hrvatske zaklade za zanost IP-2014-09-7046 „Hibridne silicijeve nanostrukture za senzoriku“. Objavio je više od 250 radova u znanstvenim časopisima i zbornicima konferencija u području istraživanja novih funkcionalnih materijala kao i strukture i vibracijske dinamike poluvodičkih i oksidnih nanostruktura. Prema prema bazi podataka Google Scholar znanstveni radovi su mu citirani više od 3200 puta, a Hirchev indeks im je h=28. 

Tags Ivanda Mile